Tj Slovan Ivanovice na Hané

Informace o nás

Začátek Ivanovické kopané se počítá oficiálně od roku 1925, kdy byl ustaven klub kopané s názvem Meteor, který měl v úplných začátcích hřiště na místě známém jako „rozvíz“. V dalším období bylo zbudováno hřiště v cihelně. V předválečných letech dosáhla ivanovická kopaná četných sportovních úspěchů. Pro velký zájem o tento sport se utvořily dva kluby SK Ivanovice a Haná Ivanovice. V této době vyrostlo v ivanovické kopané mnoho dobrých hráčů např. Slávek Kocourek se stal nejen hráčem ligového mužstva Slavie Praha, ale i hráčem národního mužstva, kterého byl kapitánem. V době válečných let po odchodu mnoha hráčů z Ivanovic na Hané, byly oba kluby spojeny v jeden s názvem SK Haná Ivanovice na Hané. Hřiště se neustále měnila. Hrálo se na dnešní Žižkově ulici „u tratě“ za Besedním domem, později se klub přestěhoval za Biovetu a ani toto nebylo definitivní a oddíl se musel znovu stěhovat za Přemyslovu ulici „v loukách“, kde bylo zbudováno hřiště, na kterém se hraje dodnes. Po roce 1950 byly v Ivanovicích vytvořeny dvě tělovýchovné jednoty – TJ Slovan a TJ Dynamo, ale v dalším období byly obě spojeny v TJ Slovan.

Z poválečných hráčů, kteří to dotáhli do vyšších soutěží v kategorii mužů jmenujme: Bednář Oldřich (Mor. Slavie a Jihlava), Kovařík Rostislav (Prostějov a Jihlava), v 70. letech Vít Jiří (Olomouc), po roce 2000 Boniatti Miroslav (Prostějov, Vítkovice, Ml. Boleslav), Macháň Petr (Drnovice). Za zmínku jistě stojí i nemalý úspěch Petra Macháně a Petra Navrátila, když vybojovali stříbrné medaile na mistrovství Evropy hráčů do 16-ti let v Izraeli.

V roce 1970 bylo do soutěží přihlášeno družstvo žen, které po tři roky hrálo tehdejší 2. ligu. Později se však povdávaly a mateřské povinnosti jim nedovolily se dále fotbalu věnovat.

V roce 1980 zavítali do Ivanovic k přátelskému utkání bývalí hráči Dukly Praha a reprezentanty Viktorem, Geletou a dalšími. O pět let později přijela do Ivanovic Slávie Praha s Pláničkou, Veselým atd.

V roce 1982 byla na okrese Vyškov založena okresní soutěž přípravek (hráči od 6 do 11 let) a hned prvním rokem se staly vítězi Ivanovice na Hané. Toto mužstvo , pod vedením trenérů Ptáčka, Matouška a Prokeše, se potom v roce 1986 stalo okresním přeborníkem v kategorii starších a mladších žáků a postoupilo do krajské soutěže. Z tehdejších žáků uveďme alespoň některé: Nevrla, Krátký, Ptáček M., Potáč, Gottwald P., Matoušek O., Gurka, Prokeš, Vévoda, Medek Fr. Moravec, Holba J. atd. Po dvou letech však sestoupilo do okresních soutěží, kde Ivanovice hrají dodnes. Mnozí žáci v té době i později odcházeli hrát vyšší soutěž do Drnovic.

Dorost hrával převážně v okresních soutěžích. Jednou z výjimek, kdy hráli krajskou soutěž je sezona 1991-92. Tu vybojovali hráči, kteří hráli krajskou soutěž v žákovské kategorii v sezonách 1986-88. Ještě úspěšnější byli dorostenci, kteří postoupili do krajské soutěže v roce 1994. Po dvou letech, kdy se v ročníku 1995-96 umístili na 2. místě za Drnovicemi, se však do soutěže nepřihlašují pro nedostatek hráčů. Z dorostenců hrajících v těchto letech se někteří později stanou oporami „A“ mužstva mužů. Kádr mužstva tehdy tvořili tito hráči: Indra, Kříž M., Vlček, Karásek R., Polách, Karásek A., Rozehnal, Gergely, Kříž K., Olejníček, Boniatti, Čepička, Šášek Milan, Šášek Martin atd. trenérem byl Zapletal J. V roce 1996 přešli do mužů a dorost byl zrušen. Přihlášen byl ještě v roce 2000, aby byl v roce 2003 opět zrušen pro nedostatek hráčů. Z trenérů, kteří se věnovali mládeži od 60. let jmenujme např. Kusala Bř., Šrubař K., Konvičný, Ptáček, Matoušek, Prokeš, Karásek, Boniatti, Svoboda, Chmelař, Drobílek,Medřický a nyní Brtníček.

„B“ mužstvo mužů hraje převážně ve III. Třídě se střídavými výsledky.

„A“ mužstvo mužů hraje od roku 1972 do roku 1977 krajskou 1.B třídu, potom až do roku 1986 okresní přebor. V létě roku 1991 se mužstvu pod vedením trenéra M. Boniatti podařilo vyhrát okresní přebor a postoupit do 1.B třídy a vydržet v ní do roku 1996. Postup si vybojovali tito hráči: Dvořák, Berunka, Špičák, Majerčík, Boronkaj, Procházka, Indra, Moravec T., Svoboda, Moravec R., Zgoda, Zouhar, Mrnuštík, Zapletal, Matoušek, Karásek, Nevrla a Sypko. Do roku 1996 než sestoupili do okresu, někteří hráči přešli do „B“ mužstva a naopak v průběhu těchto let první tým Ivanovic doplnili tito hráči: Ptáček, Medek, Kadlčák, Krátký, Melišík, Švec, Vévoda, Gottwald, Vašulím, Olejníček, Tangel, Kříž M., Gergely a Polách. V roce 2004 se trenérovi Špičákovi po několika pokusech podařilo opět postoupit do 1.B třídy, čímž si splnil svůj sen a zároveň úkol přivést Ivanovice tam, kam by měly patřit. Postup vybojovali tito hráči: Hanák P., Nevrla, Vlček, Zgoda, Matoušek St., Hrda, Rozehnal, Moravec R., Gergely, Olejníček, Gottwald, Hanák T., Svoboda, Šimek,  Pokorný M., Vybíral K.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.